قرآن حکیم، همراه با ترجمه فارسی ، به خط بریل

هر  جزء یک جلد، سری کامل 30 جلد
   

 

کتاب قرآن حکیم همراه با ترجمه فارسی به خط بریل

هر جزء یک جلد ، سری کامل شامل 30 جلد

 

 

قابل استفاده جهت :

الف. قرآن پژوهان و قرآن آموزان نابینای عزیز

ب.  سازمان آموزش و پرورش استثنایی و مدارس نابینایی سراسر کشور

ج. کلیه واحدهای بهزیستی ارائه خدمات به نابینایان

د. کتابخانه های بریل

ه. واحدهای بهزیستی

و. نابینایان مسلمان دیگر کشورها

ز. افرادی که بانی تهیه قرآن برای قرآن آموزان نابینا میباشند

 

متقاضیان محترم جهت درخواست و کسب اطلاعات بیشتر در ساعات اداری با شماره تلفن های ثابت 03134457376 یا 03134450130 تماس حاصل نمایند

 شماره کارت : 6037991899512887

 شماره حساب 0102618618008 بانک ملی به نام بنیاد قرآنی روشندلان

 

 

 

با توجه به احساس نیاز نابینایان به قرآن‌های مطمئن و صحیح همراه با ترجمه سلیس و  روان که با استانداردهای بین‌المللی نیز مطابقت داشته باشد بطوریکه گذشته از نابینایان ایران این قرآن‌های بریل برای همه نابینایان در کشورهای مسلمان فارسی زبان قابل استفاده باشد مقدمات تحقیق ، پژوهش و مناسب سازی رسم الخط قرآن همراه با ترجمه فارسی بخط بریل توسط بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان از سال 86 آغاز گردید و تا سال 89 اینکار سنگین و اثرگذار ادامه داشت که منجر به تایید و صدور مجوز چاپ و نشر آن از طرف مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران گردید و بدنبال آن استقبال همه جانبه و سراسری نابینایان جهت استفاده از این نوع قرآن‌های بریل ما را بر آن داشت که روز به روز چاپ و نشر آن را توسعه داده و سعی شود کیفیت آن نیز روز به روز مطلوب تر گردد تا جاییکه هم‌اکنون رسم‌الخط آن بسیار مورد توجه و تایید روشندلان قرار گرفته است که برخی از ویژگی‌های آن ذیلاً توضیح داده خواهد شد.

به منظور سهولت در قرائت و دسترسی آسان قرآن‌پژوهان نابینا به شماره آیات و صفحات نکاتی چند در این مصحف شریف لحاظ گردیده که ذیلاً ذکر می‌گردد :

1- هر جزء از قرآن‌های باترجمه به خط بریل در یک جلد جداگانه تنظیم شده که جمعاً سی جلد می‌باشد که بمنظور استفاده هر جزء در جلسات قرآن ، حمل و نقل تنها یک جلد برای نابینا میسر باشد.

2- رسم الخط این مصحف بگونه‌ای تنظیم گردیده که با قواعد بین المللی بریل و رسم الخط عثمان طه نیز مطابقت داشته باشد و همچنین ضوابط و قواعد رسم الخط قرآن نیز رعایت شده به شکلی که مطالعه آن برای همه مسلمانان نابینای فارسی زبان در سایر کشورها امکان پذیر باشد .

3- علائم وقف مورد استفاده در این مصحف بر طبق آخرین تحقیقات بین‌المللی مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که راهنمای بریل این علائم در ابتدای هرجلد از این مصحف درج شده است .

4- حرکت‌های کوتاه «ضمه قبل از واو» ، «فتحه قبل از الف» و « کسره قبل از یاء» حذف گردیده مگر در موارد التقاء‌ساکنین که باعث شده خواندن آن برای نابینایان بسیار سلیس و روان گردد.

5- هر آیه و حتی ترجمه آن از ابتدای پاراگراف آغاز گردیده و شماره آیه هم در پایان آیه و هم در پایان ترجمه آن آیه درج گردیده است که این امر سهولت در قرائت و خواندن ترجمه هر آیه را برای قرآن پژوهان نابینا به دنبال خواهد داشت.

6- در بالای هر صفحه از این مصحف نام سوره ، تعداد آیات موجود در آن صفحه  و همچنین در انتهای صفحات فرد شماره جزء و شماره صفحه بریل قرار داده شده که راهنمای خوبی جهت نابینایان می‌باشد .

7- در بالای هر صفحه شماره صفحه بینایی (برطبق صفحات قرآن‌های عثمان‌طه) مشخص شده و اگر صفحه بینایی ( برطبق قرآن‌های عثمان طه ) در وسط صفحات این مصحف تمام شود ، شروع صفحه بعدی با خط کشی بریل  و در پایان خط کشی شماره صفحه بینایی مربوطه درج گردیده است که ویژگی منحصر بفرد این مصحفهای بریل میباشد.

8- در اول هر جلد فهرست این مصحف‌ بگونه‌ای تنظیم شده که در آن شماره و نام سوره ، تعداد آیات آن سوره و اینکه این آیات از چه صفحه‌ای شروع و در کدام صفحه خاتمه می‌یابد ذکر گردیده است .

9- بمنظور راهنمای نابینایان روی هر جلد از این مصحف شماره جزء مربوطه به خط بریل مشخص شده است .

10- جلدسازی و صحافی آن نیز بگونه‌ای انجام شده که در عین برخوردار بودن از زیبایی و استقامت ، مطالعه آن جهت نابینایان راحت باشد.

11- در ابتدای هر جلد ، مشخصات و  اطلاعات لازم به دو صورت بینایی و بریل نگاشته شده است.

در این مسیر پرافتخار اما دشوار امید می‌رود که مسئولین و دلسوزان عرصه‌های فرهنگی از این حرکت خداپسند ، از جمیع جهات حمایت و آنرا هدایت نمایند.